Racing on Fridays at 7:30 PM
Home Race Results Rules & Payout Drivers Information Driver's Profile Schedule Past Champions

May 16th 2014 Rained Out May 23rd 2014 May 30th 2014 June 6th 2014 June 13th 2014
June 20th 2014
Rained Out
June 27th 2014 July 11th 2014 July 18th 2014 July 25th 2014
Aug 1st 2014 Aug 8th 2014 Aug 15th 2014 Aug 22nd 2014 Aug 29th 2014

Racing Action from the Murray County Speedway
By Liz Prahm



July 25th, 2014

IMCA Sport Compact Feature Winner - Steph Forsberg

A Feature:1. Stephanie Forsberg (Slayton, MN), 2. Matt Smith (Tracy, MN), 3. Jordan Rogotzke (Sanborn, MN), 4. Neil Forsberg (Slayton, MN),

Heats:1. Stephanie Forsberg (Slayton, MN), 2. Matt Smith (Tracy, MN), 3. Jordan Rogotzke (Sanborn, MN), 4. Neil Forsberg (Slayton, MN),
 

IMCA Hobby Feature Winner - Adam Snyder

A Feature:1. Adam Snyder (Milroy, MN), 2. Matt Hanson (Slayton, MN), 3. Eric Gillette (Slayton, MN), 4. Trevor Holm (Edgerton, MN), 5. John Mitchell (Slayton, MN), 6. Mark Janssen (Worthington, MN), 7. Katie Gillette (Chandler, MN), 8. Clyde Krog (Lake Benton, MN), 9. Derek Platt (Slayton, MN), 10. Corey Groenwald (Worthington, MN), 11. Brad Snyder (Milroy, MN),

Heats 1:1. Adam Snyder (Milroy, MN), 2. Corey Groenwald (Worthington, MN), 3. Matt Hanson (Slayton, MN), 4. Clyde Krog (Lake Benton, MN), 5. Mark Janssen (Worthington, MN), 6. Katie Gillette (Chandler, MN),

Heats 2:1. Eric Gillette (Slayton, MN), 2. Trevor Holm (Edgerton, MN), 3. Derek Platt (Slayton, MN), 4. Brad Snyder (Milroy, MN), 5. John Mitchell (Slayton, MN),
 

IMCA Sport Mod Feature Winner - Danny Myrvold

A Feature:1. Danny Myrvold (Westbrook, MN), 2. Adam Ecker (Comfrey, MN), 3. Nick Dieter (Brewster, MN), 4. Tony Rialson (Cottonwood, MN), 5. Jim  Gregoire (Ivanhoe, MN), 6. Derek Barglof (Sioux Rapids, IA), 7. Randy Hook (Russell, MN), 8. Cole Bents (Rushmore, MN), 9. Bruce Egeland (Marshall, MN), 10. Brycen Johnson (Slayton, MN), 11. Justin Rowe (Stordon, MN), 12. Devon McMartin (Canton, SD), 13. Nick Johanson (Tyler, MN), 14. Tom Brown (Heron Lake, MN),

Heats 1:1. Derek Barglof (Sioux Rapids, IA), 2. Bruce Egeland (Marshall, MN), 3. Devon McMartin (Canton, SD), 4. Tony Rialson (Cottonwood, MN), 5. Cole Bents (Rushmore, MN), 6. Justin Rowe (Stordon, MN), 7. Tom Brown (Heron Lake, MN),

Heats 2:1. Adam Ecker (Comfrey, MN), 2. Nick Johanson (Tyler, MN), 3. Nick Dieter (Brewster, MN), 4. Danny Myrvold (Westbrook, MN), 5. Jim  Gregoire (Ivanhoe, MN), 6. Randy Hook (Russell, MN), 7. Brycen Johnson (Slayton, MN)
 

IMCA Stock Car Feature Winner - David Reisdorfer

A Feature:1. David Reisdorfer (Adrian, MN), 2. Jim  Gregoire (Ivanhoe, MN), 3. Kevin DeBaere (Tracy, MN), 4. Jon  Schmidt (Cottonwood, MN), 5. Kevin Bruns (Belview, MN), 6. Dan Veenstra (Clements, MN), 7. David Breyfogle (Taunton, MN), 8. Matt Speckman (Sleepy Eye, MN), 9. Gary Mattison (Lamberton, MN), 10. Jake Bruns (Belview, MN), 11. Shaun Madden (Lynd, MN),

Heats 1:1. Dan Veenstra (Clements, MN), 2. Matt Speckman (Sleepy Eye, MN), 3. Kevin DeBaere (Tracy, MN), 4. David Reisdorfer (Adrian, MN), 5. David Breyfogle (Taunton, MN),

Heats 2:1. Jim  Gregoire (Ivanhoe, MN), 2. Shaun Madden (Lynd, MN), 3. Jake Bruns (Belview, MN), 4. Gary Mattison (Lamberton, MN), 5. Jon  Schmidt (Cottonwood, MN),
 

IMCA Modified Feature Winner - Dalton Magers

A Feature:1. Dalton Magers (Redwood Falls, MN), 2. Justin Anderson (Lewisville, MN), 3. Jeff Larson (Lakefield, MN), 4. Jason Fisher (Lakefield, MN), 5. Randy Klein (Currie, MN), 6. Josh Bonnstetter (Slayton, MN),

Heats:1. Justin Anderson (Lewisville, MN), 2. Dalton Magers (Redwood Falls, MN), 3. Randy Klein (Currie, MN), 4. Jason Fisher (Lakefield, MN), 5. Jeff Larson (Lakefield, MN), 6. Josh Bonnstetter (Slayton, MN),